Kişisel Gelişim ve Bilim: Kalpte Yaşamak, 19 Mayıs'ta DasDas'ta!

Human Art, ruhu ve bedeniyle iletişime geçmek isteyenler için etkileyici bir sohbet serisine başlıyor: Kişisel Gelişim ve Bilim. Bu sohbet serisinde ruhumuzda hissettiklerimizin nedenlerini hem kadim bilgilerle hem de bilimsel açıdan ele alacağız. 

Sohbet serisinin ilkini, hayatımızın en önemli şekillendiricilerinden biri olan ‘kalp’le başlatıyoruz. Bir yanda, hayatını kalpleri iyileştirmeye adamış Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. Oğuz Yılmaz bize kalbin daha somut işlevini anlatacak. Belki de bu sayede bazı anlardaki çarpıntıların nedenini bilimsel açıdan öğrenmiş olacağız. 

Diğer yanda ise kendini kalbe giden yolu bulmaya ve buldurmaya adamış Kundalini Yoga Eğitmeni Semin Yalman Yılmaz, bizi kalbin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkaracak. 

Bu sohbette; kalp nedir, kalbin ritmi, kalbin gücü, kalbin özellikleri, kalp – beyin arasındaki ilişki, kalbin manyetik alanı, kalpte uyum, kalp ile iletişim gibi başlıklarla kalbi daha yakından hissedecek ve anlayacaksınız. 

Doç. Dr. Oğuz Yılmaz 
1972 yılında Mersin’de doğdu. Tarsus Amerikan Koleji’nin ardından Hacettepe Üniversitesi’nde İngilizce Tıp Fakültesi’ni 1995 yılında bitirdi. Florence Nightingale Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanlığını 2002 yılında aldı. Son 17 yıldır Istanbul Memorial Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahı olarak çalışmaktadır. Bu süreçte İtalya, Avusturya ve İsveç’te kısa dönemlerde staj imkânı bulmuş, son olarak da 2007 yılında ABD’nde Mayo Clinic’te araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda dergi ve kitapta makaleleri yayınlanmış, kongrelerde bildiriler sunmuştur. 

Semin Yalman Yılmaz 
2009 yılında, 38 yaşında kariyerine ara vererek, birçok bilinmeyen ile yeni bir yola çıktı. Tek niyeti “Kendini keşfetmek” idi ve yolu Kundalini Yoga ile kesişti. İlk kez kalbine ve ruhuna gerçekten temas etmiş ve böylece iç yolculuğu başlamıştı. Yoga ve meditasyonu günlük hayatının bir parçası olarak yaşayan Semin, işin sırrının “Kendinin Ustası” olmak olduğunu söylüyor. 

Amacı insanların “sevgiyi” keşfetmelerine yardımcı olmak. Semin’in derslerini üç kelime ile tanımlayacak olursak: bağlantı, yükseltici ve farkındalık. Yaşadığı, içinden geçtiği süreç ne olursa olsun kendi tecrübelerini, kendi gerçeklerini tüm açık yürekliliği ile paylaşan Semin ayrıca Nyet Design takıları @nyetdesign markasının da kurucusu ve Radyo Bozcaada’da “Kalpte Yaşamak” adlı programını yapmakta. Yoga8 Nişantaşı, YogaUni.com’da yoga & meditasyon dersleri vermektedir.