Ağustos 2018
P P S Ç P C C
·
·
·
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
·

Aşk, Sanat ve Yaratıcı Düşünce

Süre: 5 Hafta

5 Mart

19.00

Onur Behramoğlu

1975, İstanbul.

 Siyaset Bilimi ve Uluslararası  İlişkiler lisans, İşletme/Finans yükseklisans derecelerinin ardından Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler doktorasını sürdürmektedir.

 Behramoğlu, özel sektörde yöneticilik-girişimcilik yaptı, sanat akademilerinde şiir ve edebiyat/özel okullarda ‘yaratıcı düşünce’ eğitimleri verdi, TBMM’de siyasi parti grup danışmanlığı/sinema ve tiyatroda sanat danışmanlığı görevleri üstlendi, edebiyat/sinema/ çocuk/politika/popüler kültür dergilerinde yazdı, çeşitli uluslararası şiir festivallerinin düzenleme komitelerinde bulundu, ‘Modern Türk ve Dünya Şiirinin Müzikli Tarihi’ başlıklı çalışmasını Uluslararası Müzik Festivali’nde sahneledi, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Rengim Gökmen ile müzik ve şiiri buluşturan özel bir projede yer aldı. Rusya, İsrail, Almanya, Bulgaristan, Çin, Danimarka’da şiir festivallerine-edebiyat sempozyumlarına konuk olan şairin şiirleri İngilizce, Almanca, Rusça, İbranice, Azerice, Çince, İtalyanca, Dancaya çevrildi, ikinci şiir kitabı ‘Senden Öğrendiğim Şarkılar’ T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın TEDA projesi kapsamında Bulgaristan’da yayımlandı. Yön dergisi danışma kurulu üyesi, BirGün gazetesi yazarıdır.

YAPITLARI:
Şiir: Asit ya da İksir, Yitik Ülke Yayınları, Eylül 2006, Senden Öğrendiğim Şarkılar, Yitik Ülke Yayınları, Nisan 2013
Mektup: Yeniden Yaratılmanın Coşkusuyla (Ataol Behramoğlu-Nihat Behram / Mektuplar / 1967-1983), Tekin Yayınevi, Nisan 2015
Deneme: Zaten Herkes Bir Denizdir Doğuştan, Tekin Yayınevi, Kasım 2015, Başkaldırıyorum Öyleyse Varız, Tekin Yayınevi, Ekim 2016
Şiir Çevirisi: Tanrı Belki Esirger Aşkı (Yehuda Amihay / Türkçesi: Onur Behramoğlu), Tekin Yayınevi, Mayıs 2016

“Korkuyorum, dedi. Bu aralar kendimi kabuksuz bir salyangoz gibi hissediyorum. Ben de korkuyorum, dedim. Kendimi perdesiz ayaklı bir kurbağa gibi hissediyorum. Yüzüme bakıp gülümsedi. Hiç konuşmadan binanın gölgeli tarafına giderek birbirimize sarılıp öpüştük, kabuksuz bir salyangoz ve perdesiz ayaklı bir kurbağa.”

 Behramoğlu, insanı insan olmaya yaklaştıran en yüce deneyimi, ‘AŞK’ı şiir, müzik, sinema ve edebiyattan felsefe, tarih, fizik ve evrenbilime uzanarak anlatıyor; Homeros ile Beethoven’ı, Anna Karenina ile Kürk Mantolu Madonna’yı, Einstein ile Bulutsuzluk Özlemi’ni, Fransız Teğmenin Kadını ile Sisler Bulvarı’nı buluşturan yollarda sözün, sesin, imgelerin rehberliğinde ilerliyor. Çehov’dan Galeano’ya, Amerikan romanından Uzakdoğu sinemasına, Chopin’den Turgut Uyar’a, John Berger’a, Spinoza’ya, Carl Sagan’a uzanırken sanatçı, düşünür ve bilim insanlarının hayatlarına dair büyülü keşifler yapacak, geniş kapsamlı bir okuma-dinleme-izleme listesi edinecek, her şeyin umulmadık bağlarla birleştiğini görerek şaşırtıcı bir deneyim yaşayacaksınız.

 “Muhatap değişince mana değişir”, değişime hazır olun; “suyun rengi kabın rengidir”, kabınızı rengârenk kılmak için DasDas’a buyrun.

 (Atölye süresince zaman zaman kısa filmler izlenecek, müzik dinlenecek, şiir ve romanlardan bölümler paylaşılacak; DasDas sahnesi, isteğe göre, atölyenin son haftasının bir bölümünde, aşkı diledikleri biçimde anlatacakları performanslarını (şiir, öykü, fotoğraf, video, dans, resim, müzik, vb.) sergilemek üzere katılımcılara devredilecektir.)

Detaylı bilgi için: atolye@dasdas.com.tr