Ezgi Acar Şirin ile Ebeveynlik Atölyeleri

12 Mayıs

28 Nisan

05 Mayıs

12 Mayıs

19 Mayıs

12:00-14:00

12:00-14:00

12:00-14:00

12:00-14:00

Uzm. Psk. Ezgi Acar Şirin Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olduktan sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Aile Eğitimi ve Danışmanlığı yüksek Lisans programını tamamlayarak uzman psikolog ünvanını almıştır. 

Aile terapileri eğitimine ODTÜ-Sem de başlamış, İlişki Psikoterapileri Enstitüsünde devam etmiş ve EFTA kriterlerini tamamlayarak uluslararası aile ve çift psikoterapisti ünvanını almıştır. 

Haydarpaşa Numune Hastane’sinde çift ve aile psikoterapilerini yürütmekte, kurumsal şirketlerde ve okullarda seminerler vermektedir. 

Çalışma alanlarını İlişkiler çift ve aile terapileri, çocuk odaklı aile terapisi ve anne-baba eğitim programları oluşturmaktadır. 

Ayrıca İnsan Halleri kitabına katkıda bulunan yazarlar arasında yer almaktadır.

ezgiacarsirin@gmail.com
Instagram:ezgiacarsirin

Ebeveyn olmak çok yalın ve kuvvetli bir mesele; içgüdülerimiz, doğru bildiklerimiz, dünden getirdiklerimiz, hayallerimiz… İyi ve/veya yeterli ebeveyn olma hali ise her geçen gün daha fazla sorgulanmakta ve yüklenilen gereklilikler silsilesiyle fazlasıyla hırpalanmakta. İşin özü ise ne çok karmaşık, ne fazla basit! 

Günümüzde hepimiz ebeveyn olma becerilerimizi geliştirmek için farklı yol ve yöntemden yarar sağlamaya çalışıyoruz. Bu durum ebeveyn olmaya dair pek çok soruyu beraberinde getiriyor. Ulaşılabilir bilgi kaynaklarının fazlalığı kimi zamanda bilgi kirliliğine yol açabiliyor ve doğru bilgiye ulaşmak her geçen gün zorlaşıyor. 

Tam da bu sebeplerle hem bilgiyi kolay ve ulaşılır kılmayı hem de birlikte pek çok konuyu gerçeğiyle, doğrusuyla, yanlışıyla gözden geçirmeyi hedefliyoruz. Anne ve babalık serüveninde en çok zorlanılan, ilgi çeken, merak edilen konuları derleyip topladık ve bu 8 farklı atölyeyi yapılandırdık.

Planlanan Atölye Çalışmaları ve Tarihleri

 • Yeni Ebeveyn Adaylarına Yol Haritası Çizme Yöntemleri — 27 Mart 2018 / Salı Saat:19:00-21:00
  Eyvah hamileyim! / Yaşasın hamileyim! İlk hangisini söylemiş olursanız olun, hayatınız yeniden yazılmaya başlamış demektir. Anne baba olma kararını derinlemesine içinizde tartarken bir de uzman eşliğinde tartışmaya ne dersiniz? Doğrusu olmayan bu ebeveynlik serüveninizde kafanızdaki soruları en başından konuşalım. Her şey güzel başlasın!

 • Bağlanma & Bağlanamama — 03 Nisan 2018 / Salı  Saat:19:00-21:00
  Çocuğu olan her ebeveyn çocuğu için güvenli bir ortam oluşturma kaygısında bulur kendini. Güven ortamı, çocuğun güvenli bağlanmasını sağlayacak ve ilişkilerinin temelini oluşturacaktır. Ama bu meselenin boyutları bir değil iki değil.. önce kendi bağlanmalarımız, sonra çocuğumuza aktardıklarımız. Ne getiriyoruz, ne aktarıyoruz? 

 • Sizin çocuğunuz kaç yaşında? — 10 Nisan 2018 / Salı Saat: 12:00-14:00
  Çocukların her yaş için kabul edilen belirli bilişsel, sosyal, toplumsal özellikleri vardır. Bu özellikleri biliyor olmak çocuğumuzdan beklentilerimizi şekillendirmemize ve beraberliklerimizi kuvvetlendirmemize yol açar. Bildiğimiz şeyleri bir de literatür başlıklarıyla gözden geçiriyoruz. Çocuğunuzun bugününü ve yarınını dinlemeye hazır mısınız?

 • Patoloji nerede başlar? — 21 Nisan 2018 / Cumartesi  Saat:11:00-14:00
  Yoksa bizim çocuğumuz üstün zekalı mı? Galiba hiperaktif? Peki nasıl anlayacağız? Nasıl ayırt edeceğiz? Her şüphelendiğimiz durumda doktora mı gideceğiz? Nasıl yapsak? Nasıl yol alsak? Hem hiç bir şeyi atlamamak hem de abartmamak için püf noktalarına hazır mısınız?

 • Kardeş Kıskançlığı — 28 Nisan 2018 / Cumartesi  Saat:12:00-14:00
  Çok çocuklu aileden geliyorsak belki her şeyi anlaması yapılandırması daha kolay olabilir, ama ne olursa olsun günümüz çocukları kardeş olgusunu ve kıskançlığını bizden farklı yaşıyorlar. Önce kendimize kendi kardeş ilişkimize, sonra günümüz koşullarına ve bugünün kardeş ilişkilerine göz atmaya ne dersiniz?

 • Oyun’cunun yaşı yok! — 05 Mayıs 2018 / Cumartesi Saat:12:00-14:00
  Çocuğun dünyası oyundur! Çevresindeki her şey de oyuncak. Anne babanın çocuğuna yapacağı en büyük iyilik bu oyuna katılmak, bu dünyanın bir parçası olmak. Peki koca koca adamlar Winx mi oynayacak, ya da bir sürü işi olan anneler oturup kamyonun tekerini mi tamir edecek! Senaryo ne olursa olsun, oyunun dışında kalmayın! Çocuğunuzla aranızda oyundan bir bağ kurun! Onu anlayın dahası kendinizi anlatın.

 • Cinsellik eğitimi şart! — 12 Mayıs 2018 / Cumartesi Saat:12:00-14:00
  En zor kısmıdır ebeveynliğin cinselliği konuşması, öğretmesi, gerekli olanların altını çizmesi. Lakin en mühimi. Nasıl konuşacağız? Ne konuşacağız? Hangi yaşta hangi dili kullanacağız? Dahası olası olumsuzluklardan nasıl korunmalarını sağlayacağız? 

 • Teknoloji Bağımlılığı —19 Mayıs 2018 / Cumartesi Saat: 12:00-14:00
  Ebeveynler olarak bizlerin bile zorlandığı zamanlardayız teknoloji alışkanlıkları konusunda. Hal böyle olunca çocuklarımızın doz aşımı yaşaması oldukça olası. Peki nerden başlamalı? Ne uygulamalı? Nasıl baş etmeli? Nasıl yol göstermeliyiz?

*Atölyeler birbirinden bağımsız takip edilebilmektedir.

Detaylı bilgi için atolye@dasdas.com.tr